Gimlet Music Bar
Halloweenská Mozart Party

Luke Sun

Ilustrační foto - Luke Sun

Původem Čech žijící již několik let v Německu. Svým názorem, myšlenkou a celkovým pohledem na taneční scénu, se zcela odlišuje od svých německých kolegů. Lukovo odhodlání pro nekomerční průběh party, nabízející současný trend novodobého techna, vyůstil ve spolupráci s uznávaným internetovým radiem Unity.net, kde pravidelně spolu s moderatory Mathias Kaunem a Saschou Niederhoeferem vysílají pořad o taneční hudbě věnovaný především nekomerční taneční hudbě, aby tak nabídli zdejším posluchačům trochu jiný pohled na party, než naco jsou zvyklý. V pořadu vystoupili umělci jako jsou Gaile San, Sven Vaeth, Chris Liebing, osobní Lukášův přitel, DJ a producent Pascal F. E. O. S. a mnoho dalších. Pořad průměrně sleduje 100 000 lidí. Poslední půlrok se Luk aktivně věnuje hudební tvorbě. Na světě je už několik smyček a tracků, které znějí slibně a doufejme, že časem najdou i své uplatnění...

1. Luke Sun - proč právě tento pseudonym? Osvětli nám, jak to s tebou vlastně je. Vím, že jsi původem Čech žijící delší dobu v Německu? Čim se cítíš být více?
Vlastním jménem se jmenuji Lukáš Neubauer. Prišel jsem na to jméno asi jako každý jiný Dj, který používá pseudonym. Každý, kdo mě zná, mi říká Luke a jednoho dne jsem prišel na Sun, protože jsem se hodně opálil na pláži v Tunisku. Tak od té doby vystupuji pod tímto pseudonymem. Emigroval jsem v roce 1986 do Německa, a žiji od té doby ve Frankfurtu, ale delší dobou přemýšlím nad tím, že se vrátím spátky do Čech. Jako Němec se tu necítím.

2. Jak je to s tvým hraním v Německu? Myslíš si, že kdyby jsi žil v Čechách, měl by jsi to jednodušší?
V Německu a kolem Frankfurtu se hraje hlavně groovy a minimal techno.
Což mi osobně moc nesedí, proto to tu neni tak jednoduché.
Ale nikam nespěchám a snažime se s kámošema pořádat občas party a naučit
deutsche poradnemu trvdému a ostrému technu! Když někde hraju nebo si mě někdo pozve, tak hraju to co se libí mně, bezhohledu na úspěšnost u publika. V Čechach je to určitě jednoduší.

3. Jaký je tvůj "normální" život? Co děláš, když právě nehraješ?
Soustředím se hlavně na hudbu a dávám momentáně dohromady svoje studio.
Strácím hodně času věnování se programu v našem radiu, kde máme svuj pravidelný pořad "DRUM CODES", ve kterém pravidelně hostují djs jako Gayle San, Pascal F. E. O. S., Tony Rios, Marco Zaffarano a mnoho dalších.... Pořad za tu dobu co ho s kámošema děláme dosáhl celkem velké úspěšnosti, jeho sledovanost v premíéře a během týdne ze záznamu je průměrně kolem sto tisíc posluchačů! Také pořádáme občas party v clubech ve Frankfurtu a Wiesbadenu, proto mě už moc času na ?normální? život nezbývá, ale taky samozřejmě zajdu na pivko, do kina, zakalit apod.... V zimě jezdím pravidelne na hory na SNB, kde se od všeho pořádně odreaguju a jsem zase v pohodě.

4. Jakou hudbu posloucháš mimo toho co hraješ?
Rád si poslechnu něco od Depeche Mode, Oasis, Radiohead a nebo Red Hot Chilli Peppers.

5. Vím že řídíte s pár kámoši internet rádio a že každou sobotu prodáváš ve Franfurktu ve vinil shopu. Máš ještě nějaké aktivity mimo hraní?
Určitě, nějaké sem už popsal. Přes den ještě testuju a píšu články a novinky o dj Mixu pro výrobce Rane www.rane.com s U. S. A a pro Allen & Heath www.allen-heath.co.uk pro Anglii. Dávám Informace výrobci, jesli je potřeba nějaké funkce přepracovat nebo vylepšit. Snad to vyjde - bude to takové malé překvapení pro DJe, doufám, že vám budu moci představit novou generaci DJ-Mixu na Christmas Party III., v té době by měla být uvedena jako žhavá novinka na trh u nás v Německu - Dj mix "Empath", který se designoval a vyráběl Rane ve spolupráci s legendou "GrandMaster Flash"! Ten pult je opravdu vynikající, cena se pohybuje kolem 1500 - 2000 EUR a má vynikající zvuk!

6. Jak vidíš scénu u Vás? Když jsem u Vás hostoval, připadal jsem si jako na prvotřídní diskotéce, na které jsem během pár minut vyklidil taneční parket. Bylo mě vyčítáno německými clubery, že jsem nezačal znělkou, která je u Vás na party populární, což jsem záhy poznal, když po mě nastoupil Tom Vax, který spustil půl minutové povídání v německém jazyce a pak už to jelo:))) Ale parket byl zrazu plný...
Scéna u nás je jiná, to je jasný! Party people jsou čím dál tím mladší, hudba je více pomalá a minimální. Klubů je méně a DJů stále přibývá. (Takový nádech to u nás začíná mít také. pozn red.) Velké kluby se zavírají, nebo mají existenční problémy. Lidé, kteří chodí na party nebo do klubu, jsou zvyklí, že hrajou každý víkend min. 3 "hvězdy? a když ne tak tam už nikdo nechce. V klubu hrajou skoro pořád ti samí a málo kdy se něco mění. Myslím si, že se v budoucnosti budou dělat víc menší akce. Když jsi tu hrál, možná ti to jen připadalo, jsi zvyklý na česke kluby a tak jak to tam vypadá. Lidi tady jsou zvyklý na jinej standard.

7. Jak bude podle tebe vypadat tento druh zábavy (myšleno party) za 5 let?
U vás nebo u nás? U nás jsem ti už popsal... Z techna je udělaná velká komerce a každej chce z toho vytáhnout své peníze, až to přestane a velké akce se budou dělat méně, protože skoro na každé velké akci se jen prodělává, tak techno bude možna zase underground a lidi budou chodit na akci ne kvuli zvučným jménům, které jim naservírovaly media, ale pro hudbu, kvalitním DJům a producentům a party! Vás to možná taky čeká.

8. Slyšel jsem tvoje producentské prvotiny, které zní slibně. Jak to pokračuje a jakým směrem se chceš ubírat?
Nikam nespěchám, budu tak dlouho točit knoflíkama a experimentovat ve studiu a dělat své zlomené smyčky, až najdu ten muj pravý zvuk, který se mi bude líbit a pak z toho výjde možná i Track. Uvidíme....

9. Tví oblíbení DJs a producenti?
Inigo Kennedy, Takaaki Itoh, Karl o'connor, Olga+Josef, C. Wünsch, Dean Cole
a sposta dalšich, každý z nich vydal a vydává spoustu dobrých vinylů.

10. Vzkaž něco party dogs, kteří tě uslyší na Christmas Party III.
Pripravte se na tvrdé techno a moc se neoblíkejte, i když je zima! Mám rád české "roštenky", tak je myslím přezdíváte:)